28 Temmuz 2018

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?


Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi kartı, tüketicilerin hayatını oldukça kolaylaştıran ve doğru kullanılmadığı takdirde ise oldukça kötü şeylere sebebiyet veren bir araç olduğunu birçok kişi biliyor. Kredi kartı kullanımı sırasında sıkıntı oluşturabilecek diğer etkenlerden biri ise borcun asgari ödemesi işine girmek. Ancak, bu kredi kartı asgari ödemesi nedir? sorunuza bugün cevap vereceğiz.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, borcun son ödeme günü gelenene kadar ödenmesi gerekn tutar olarak ifade edilmektdir. O ay ödemeneniz gereken borç yerine asgari tutarı öderseniz, sadece faizsiz borcu ödemiş olursunuz ve o ayın faizi diğer aya devredilmiş olur. Her ay böyle bir devir işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman borcunuz oldukça büyüyecek ve önü alınmaz bir hal alacaktır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, limitinize göre farklılık göstermektedir. Kartınızın limiti ne kadar fazlaysa asgari ödeme tutarı da o kadar artacaktır. Asgari kredi kartı oranları işe şöyledir;

15.000 TL’ye kadar olan limit için %30
15.000 TL – 20.000 TL arası limit için %35
20.000 TL üzeri limit için %40

Bir örnek verecek olursak, o ay ki ekstrenizin ödeme tarihi ayın 5’inde, son ödeme tarihinin ise ayın 15’inde olduğunu varsayalım. O ay toplam bin tl borç ödemeniz gerekiyorsa ve asgarisini ödemek istiyorsanız bu tutar 300 TL olacaktır. Belirtilen son ödeme tarihine kadar borcun asgarisini öderseniz, kredi kartını hala kullanmaya devam edebilirsiniz. Ödenmesi gereken kalan tutar ise akdi faiz adı altında her ödemediğiniz gün faizi işlenerek devam eder.

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Yukarıdaki örneğe bakarak onun üzerinden devam edersek, asgari tutarı da ödemezseniz, hesap kesim tarihi baz alınarak her gün gecikme faizi işler. yaklaşık üç ay boyunca yani, üç dönem borcunuzu ödemediğiniz takdirde de hakkınızda yasal işlem başlatılır. Her ödemediğiniz sürede ise gecikme faizi işlenmeye devam eder ve ödemeniz gerekmekte olan tutar sürekli olarak artış gösterir. Kredi kartınız da kullanıma kapatılır.

Ayrıca kredi kartınızın asgari ödemesini bile yapmamanız durumunda her geçen zaman çerçevesinde kredi notunuz da düşüş gösterir. İleri zamanlarda bir kredi başvurusu yaptığınızda sicilinizde böyle bir şey gözükmesini, ve başvurularınızın red almasını istemiyorsanız, ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirerek kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Asgari Tutarı Ödemenin Zararları Nelerdir?

Kredi kartı dönem borcunu hiçbir şekilde ödemezseniz gecikme faizi işlenir. Ancak sadece asgari tutarı ödemeniz durumda akdi faiz uygulanır. Akdi faiz ise, normal faize nazaran çok daha düşük bir orandadır. Bu akdi faiz oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından piyasa oranlarına göre üç ayda bir belirlenir.  Akdi faiz oranı her ne kadar düşük olmuş olsa da her dönem asgari ödemeniz, borcunuzun her dönem giderek artmasına sebebiyet vereceğini unutmayın. Bu döngüye girip her dönem asgari tutar öderseniz işin içinden çıkmak oldukça zor bir hal alır. Bu sebeple kredi kartı harcamalarını, ödeyebileceğiniz tutar kadar, dikkatli bir şekilde harcamaya çalışın. Çok zor durumda kalmadığınız sürece de kredi kartı borçlarınızı her dönem aksatmadan ödemeye özen gösterin.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
İlginizi Çekebilir

0 yorum: