29 Temmuz 2018

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?


Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?


Finans kurumları aracılığı ile kullanabildiğimiz kredi kartları için her ay belirli bir zaman aralığında sms ya da mail yoluyla adımıza bir kredi kartı ekstresi yansıtılır. Peki bu kredi kartı ekstresi nedir? Kredi kartı ekstresi neyi ifade eder?

BKM yani Bankalararası Kart Merkezinin yayımladığı verilere bakacak olursak her geçen zamanda kredi kartı veya banka kartı kullanımı oldukça artmakta. Son verilere göre kredi kartı kullanıcı sayısı 60 milyon civarlarına kadar çıkmakta. Bu kadar çok kullanıcısı olan kredi kartı üzerinden bizim adımıza gönderilen bu kredi kartı ekstreleri ne anlam ifade eder? Size bunlar hakkında biraz bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Bankanız üzerinde size sağlanan kredi kartı ile yapmış olduğunuz alışverişte çeşitli harcama ve takibini daha rahat yapmak adına bilgilendirme olarak size finans kurumu tarafından yazılı bir şekilde sunulmakta olan dokümana kredi kartı ekstresi adı verilir.

Kredi kartı ekstresi üzerinde, sms ya da e posta yoluyla gönderilmekte olup içinde bir önceki dönemden borcunuz bulunuyorsa bunun miktarı, ekstrenin kesilmesinden önceki kullanım, hesap kesim tarihi ekstre üzerinde yazan borç ve asgar ödeme bilgileri belirtilir.

Bunun haricinde banka tarafından gönderilmekte olan bilgilendirici evraklar ile kullanılan kart, finans kuruluşu tarafından yansıtılan veya yansıtılacak olan faiz ve diğer ücret kesintileri gibi bilgiler de yer alır.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl Öğrenilir?

Bankanızdan elde ettiğiniz kredi kartı üzerinden yaptığınız harcamaların bilgilendirilmiş olduğu kredi kartı ekstresi, ekstenin kesim tarihine göre sizin istediğini üç farklı yolun birisine ulaştırılması amaçlı olarak gönderilmektedir. Eğer bu zaman içinde herhangi bir ekstre ulaşmamışsa, bankanızın atmsi, en yakın şubesi, internet sitesi ya da çağrı merkezi üzerinden öğrenme imkanına sahipsiniz.

Kredi Kartı Ekstresi Ödeme Süresi Kaç Gündür?

O dönemde yapmış olduğunuz harcamalarınız bankanız tarafından  borç olarak ekstrenize yansıtılıp gönderilmesinin ardından son ödeme tarihine kadar olan zaman yaklaşık on gündür.
Bu ödeme tabiki kredi kartının türüne göre değişiklik gösterir. Örnek verecek olursak, bireysel kartlar için bu zaman on gün iken, ticari kartlar için beş ila yedi gün arasında değişmektedir.

Kredi Kartı Ekstre Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Size belirtilmiş olan tarih aralığında belirtilen kredi kartı eksteri borcunu ödemezseniz, kredi kartınız bir dönem gecikmeye girerek nakit kullanıma çeşitli kısıtlamalar getirilir ve faiz işlenir. Ayrıca bu durum sizin kredi notunuzu da etkileyecektir.

Bu ilgili durumun üç dönemde ödenmemesi durumunda ilgili banka tarafından borcunuz takip altıa alınır ve yasal işlem başlatılır. Böylece bankadaki kredi notunuz kötü anlamda etkilenir ve bir dahaki kredi başvurunuza olumsuz cevap gelebilir.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
İlginizi Çekebilir

3 yorum: