21 Temmuz 2018

Türkiye’deki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları

Türkiye’deki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları

Türkiye’deki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları

Günümüzde karşımıza sıklıkla çıkan Bitcoin ve kripto para aslında bundan birkaç sene önceye kadar Türkiye'de bilinmeyen sistemlerdir. En azından Türk Lirası ile Bitcoin alıp satmak mümkün değildi. 2017 başından itibaren Bitcoin, 7500 doları aşan fiyatıyla sektörde çok fazla ön plana çıktı ve girişimcilerin de odak noktası haline geldi. Oldukça ilgi çeken alanların başında ise elbette ki bu sistemlerin borsaları gelmekte. Yani Bitcoin ve altcoin borsaları gerçek anlamda çok dikkat çekiyor. Türkiye'de açılmış olan ilk Bitcoin Borsası, BtcTürk olmuştur. Arkasından Koinim ve sonrasında da yine Koineks ve Bittürk bunlara eklenmiş bulunmaktadır. Bu borsalar sayesinde hacme göre çeşitli işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz.

Türkiye’deki Bitcoin Borsa Hacimleri

Paribu bu borsalardan bir tanesi ve bir Türk lirası ile en büyük Bitcoin işlem hacmine sahip olan firma olarak tanınıyor. 2017 yılı başında faaliyete giren firma, çok başarılı bir tablo çizmeyi başardı. Kullanıcının basit adımlarla Bitcoin'e ulaşmasını sağlamasının yanı sıra dünya borsaları arasında da işlem hacmi sıralamasında 45. sıraya kadar yükselmeyi başarmış bulunuyor. Günlük olarak Bitcoin işlem hacmi, şu anda on buçuk milyon doları bulmuş durumda. BtcTürk Türkiye'nin ilk Bitcoin Borsası olmasının yanı sıra aynı zamanda da Ethereium alım satımını da listeleyen borsa olarak özellik taşıyor ve ön planda bulunuyor. Şu andaki işlem hacmi günlük olarak 4.3 milyon doları bulan firma dünya sıralamasında 95. sırada yer alıyor.

Türkiye’deki Bitcoin Borsaları İle Dünya Borsaları Karşılaştırma

Koinim sistemi ise 2. Bitcoin Borsası olarak tanınıyor. Günlük işlem hacmi, şu anda 1.47 milyon dolar olarak dikkat çekerken ilk defa alt koini listeleyen borsa olarak karşımıza çıkıyor. Az önce de dediğimiz gibi elbette ki bu konuda sadece bu üç firma yok. Koineks yine başarılı bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Henüz 2017 Ekim ayından başında işlem yapmaya başladı. Bitcoin hacmi şu anda çok yüksek olarak görülmese de aynı zamanda altkoinlere de hizmet veriyor. Komisyon hacimleri çok yüksek değil transfer ücretleri de minimum tutulmuş. Bu arada dünyada en büyük Bitcoin borsaları denildiğinde günlük hacmi 370 milyon dolara kadar ulaşan Bitfinex elbette ki 1. sırada yer alıyor. Onun ardından Bit Flyer 177 milyon Dolar civarında günlük hacmi ile ön plana çıkıyor.

Önceki Yazı
First
İlginizi Çekebilir

0 yorum: