07 Ağustos 2018

Banka Kartı Ek No Nedir?


 

Banka Kartı Ek No Nedir?

Banka kartları hemen herkesin kullandığı bir harcama veya ödeme yapma yöntemi olarak bildiğimiz birer kullanım aracıdır. Nitekim banka kartı üzerinde yazan numaraların ne anlama geldiği henüz tam olarak bilinmese de bu konunun çok fazla detayı olmadığını ve kart yanınızda olmasa bile banka kartı ek no, şube kodu, hesap numarası gibi detayları aklınızda tutabileceğinizin bilgisini bu noktadan itibaren vermiş olacağımız. Her banka kartında yazan numaraların farklı olması ve bu numaraların da belirli içerikleri ifade ediyor olması insanların kullanım rahatlığı bakımından sorun yaşamamalarının da bir numaralı sebeplerinden olarak gösterilebilir.

Şube kodu;

Banka kartınızda bulunan ilk 4 haneli rakam dizisi sizin bağlı olduğunuz şubenin kodunun ifade etmektedir. Dolayısı ile para transferlerinde istenen bu bilgiyi girmeniz durumunda rahat bir şekilde ve en önemlisi çok fazla zaman harcamadan şube kodu bilgisine ulaşmanız da mümkün kılınmıştır.

Müşteri Numarası;

8 haneli olan müşteri numaraları kart üzerinde de sizlerin bilgisine sunulmuştur. İlk 4 hanenin hemen arkasından gelen 8 haneli rakam dizisi sizin müşteri numaranızı temsil etmektedir. Nitekim genel olarak bankalar tarafından mobil veya internet şubelerinde bu bilgi sizden istendiği zaman kartınıza bakarak da bu bilgileri gerekli kişiler ile paylaşmanız da olanaklar dahilindedir.

Ek No;

Hesabınızın son dört rakamından oluşan banka kartı ek numarası genel olarak belirli bankalar tarafından kartlara işlenmiş durumundadır. Özellikle Ziraat Bankası’nda hesapları bulunan vatandaşlar banka kartlarında yazan son 4 haneye dikkatli bakacak olurlarsa burada yazan rakamların ek no olduğunu da anlayacaklardır. Genel olarak 5001, 5002 gibi rakamlar ile ifade edilen banka kartı ek no ifadeleri yapacağınız işlemler sırasında da sizlere yardımcı olacak dizilerdir.

Banka Kartları ile Neler Yapılır?

Aslına bakılacak olursa banka kartlarının kredi kartları ile karışmak gibi özellikleri vardır. Ancak bu durumun biraz farklı bir noktada değerlendirmeye muhtaç olduğunu da zaman içerisinde öğrenmeniz mümkündür. Zira kredi kartı ve banka kartı birbirlerinden ayrıştırıcı özellikleri de bünyelerinde barındırırlar. Özellikle kredi kartları ile alışverişte taksit imkanı sizlere sunulurken banka kartlarında böyle bir detay bulunmamaktadır.

Ancak para çekme, fatura ödeme, para yatırma, hesap bilgilerine ulaşma, borç ödeme gibi farklı alanlar için banka kartlarınızı kullanabiliyorsunuz. Banka kartlarının üzerlerinde yer alan bilgiler de bu noktada sizin imdadınıza koşacak olan rakamları simgelemektedir. Nitekim insanların artık bankalar yerine mobil veya internet şubelerini tercih ettikleri de göz önünde bulundurulacak olursa burada yazan tüm rakamların da kullanım ağının genişlediğine günden güne şahit insanlar için olmak zor olmayacaktır.

Her ne kadar banka kartları taksitli bir alışverişi vaat etmiyor olsa yapacağınız harcamalar da bu kartı kullanmanız da pek tabi mümkün bir konumda yer almaktadır. Özellikle sıradan alışverişlerinizde veya market masraflarında kullanım imkanı tanımış olan banka kartları içerisinde biriktirmiş oldukları ekstra para ödülleri ile de ay sonlarında size farklı sürprizleri yaratabiliyor olacaklardır. Durum böyle iken banka kartları ile yapılan işlemler de farklı boyutlarda değerlendirilebiliyor.

Nitekim para çekme ve para yatırma konusunda sizden istenen bilgileri girmeniz de bir zaman zarfı haline dönüşebiliyor. Burada zaman kaybetmeme adına bank kartınızın üzerinde yer alan numaraları kısaca tanımlıyor olmanız işlemlerinizi hızlandırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.
Banka kartında yer alan şube kodu, ek no ve hesap numarası bilgilerinin görsellerini telefon veya tabletlerinize kaydederek işlemleriniz sırasında kullanım rahatlığı da yaşayabilirsiniz.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
İlginizi Çekebilir

0 yorum: