06 Ağustos 2018

Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi kartı başvuru şartları günümüzde kart sahibi olmak isteyen vatandaşların en merak ettiği konulardan birisidir. Özellikle alışverişlerde nakit yerine kredi kartı kullanımının çeşitli avantajlar sunması ve şirketler tarafından teşvik edilmesi bu şartları öğrenmek isteyen kişi sayısını artırmaktadır. Ülkemizde 58 milyondan fazla kredi kartının aktif olarak kullanıldığı bilgisi bankaların şart koşmadan her isteyene kredi kartı verdiği izlenimini oluşturmaktadır. Ancak durum görünenden oldukça farklıdır. Özellikle son yıllarda kredi kartı kullanımının bilinmemesinden kaynaklı ortaya çıkan olumsuz sonuçlar, yeni düzenlemeler yapılmasına ve şartların öneminin artmasına sebep olmuştur. Düzenleme sonrasındaki güncel kredi kartı başvuru şartları hakkında detaylı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Aylık Kazanç ve Sigorta

Bankaların kredi kartı başvurusunda dikkat ettiği önemli detaylar arasında aylık kazanç yer almaktadır. Kişiye verilen kredi kartının limitini büyük ölçüde etkileyen aylık kazanç, aynı zamanda belgelenebilir olmalıdır. Belgelenen kazanç dışında kişinin en az 6 aydır sigortasının yatıyor olması da dikkat edilen kriterler arasındadır. İstisnai olarak öğrencilerin yaptığı kredi kartı başvurularında sigorta ya da gelir bilgisi istenmez.

Gerekli Yaşın Sağlanması

Kredi kartı başvurusunda bulunacak kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir diğeri de yaştır. 18 yaşının altındaki vatandaşlara bireysel kredi kartı verilmemektedir. 18 yaşının altında olan kişiler, istisnai olarak ebeveyn kontrolünde kredi kartı kullanabilmektedir.

Kredi Notu

Bankacılık işlemlerinde en çok kullanılan değerlerden olan kredi notu, kredi kartı başvurusunda önemli bir yer tutmaktadır. Kişinin bankalarla olan ilişkisine göre değişebilen bu puan birçok kriterin analizi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle önceden yapılan kredi veya kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bunun dışında, bankalar arası para alışverişi ve banka hesaplarında bulunan para miktarı da kredi notunun düşürülmesine veya artırılmasına yol açabilmektedir. Ek olarak, kişilerin düzenli gelirlerinin miktarı da kredi notunu önemli ölçüde etkilemektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaların kredi kartı verirken kendilerince belirlediği kredi notu sınırları vardır. Bu sınırlara göre kişiye verilecek olan kartın limiti ve verilip verilmeyeceği kararlaştırılmaktadır. Kredi notu 1 ile 1900 arasında bir puana sahiptir. Bu puan 900’ün altına düşerse birçok banka kredi kartı vermekten çekinecektir. İdeal olarak belirlenen kredi notu 1200’dür. Eğer kredi notu 1500’ün üzerindeyse kişiler rahatlıkla kredi kartı alabilmekte ve limitini artırabilmektedir.

Geçmişteki Kredi Kartı Performansı

Bankalar kredi kartı başvurusu yapan müşterilerinin, eğer varsa, eski kredi kartı performanslarına da bakmaktadır. Önceden kredi kartı almış birinin ödemelerini zamanında yapmış olması gerekmektedir. Eğer bu şart sağlanamamışsa bankanın müşterisine güvenip kredi kartı verme ihtimali bir hayli düşüktür.

Kredi Kartı Limitleri

2014 yılında BDDK’nın yaptığı düzenlemeyle kişinin gelirine göre kullanabileceği bir kredi kartı limiti belirlenmiştir. Örnek vermek gerekirse; Aylık 1000 Türk Lirası geliri olan bir vatandaşın kullandığı kredi kartlarının toplam limiti 4000 Türk Lirası’nın üzerine çıkamamaktadır. Farklı bankalardan da olsa, toplam limit 4000 Türk Lirası’na ulaşmışsa yeni bir kredi kartı alınamamaktadır.


İkametgah Belgesi

Bankalar istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını engellemek için kredi kartı başvuruları sırasında ikametgah belgesi istemektedir. Bankanın müşterisine istediği zaman ulaşabilmesi için bu bilgi önemlidir. İkametgah adresi değiştiğindeyse yeni adresin bankaya en kısa zamanda bildirilmesi gerekmektedir.

Kredi kartı başvuru şartları bankalara göre küçük farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak bu değişiklikler bahsedilen altı ana başlık altında gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla, altı şartın hepsi istenilen seviyede yerine getirilirse bankaların kredi kartı vermemesi için hiç bir sebep yoktur.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
İlginizi Çekebilir

0 yorum: