07 Ağustos 2018

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?


 
Kredi Kartı Nasıl Kapatılır

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Günlük yaşamımızda oldukça tercih etmiş olduğumuz kredi kartları ile alışveriş, taksitli ödeme ve acil nakit ihtiyacı gibi durumlarımızı sıkça karşılarız. Bankalar, kredi notu ortalama düzeyde olan ve sabit bir gelir akışı bulunan herkese gözü kapalı bir şekilde kredi kartı verebilmektedir. Her bireyin kendi gelir miktarına göre limit içeren kredi kartları, bilinçsiz kullanımlar sonucunda sunduğu yararlar yerine zararları ile karşılabilirsiniz. Bu durumları yaşadığınız takdirde kredi kartı nasıl kapatılır , kredi kartı iptali nasıl yapılır gibi soruların cevabını ararsınız. Bizde sizler için kredi kartınızı iptal etiirme amaçlı dilekçe nasıl yazılır ve kredi kartı kapatmak için gerekli adımları anlatacağız.

Kredi kartı iptalini iki ana başlık şeklinde inceleyebiliriz. İlk başlık, kredi kartınızı çalınma ya da kaybolma gibi bir durumda kredi kartı iptali yapılmadı. İkinci başlık ise kullanmaktaan vazgeçilmesinin ardından kredi kartı iptal işlemleridir.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Mevcut olarak kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda, iki farklı yöntemle kredi kartınızı iptal edebilirsiniz.

Bu yöntemlerden ilki, ilgili bankanın çağrı merkezi ile iletişime geçerek kredi kartı iptalidir. Karşılaşılması yüksek olası olaylardan biri olan kredi kartı kayıp veya çalıntı olaylarına bankalar daha fazla öncelik tanımışlardır. Müşteri temsilcisi ile çok kısa bir süre içinde iletişime geçerek kredi kartınızın iptali için yardım isteyebilirsiniz.

Diğer yöntem ise bankanın mobil uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden kredi kartı iptalinin gerçekleştirilmesidir. Bu işlem ile bankanın kullanılmış olan dijital bankacılık kanalına giriş yapılır ve menüden kredi kartı seçeneğine, daha sonrasında ise kredi kartı iptalı kategorisine tıklanarak giriş yapılır.

Bu iki yöntemde sadece banka kartınızı bir süreliğine kullanım dışı bırakmış olursunuz. Banka size yeni bir kredi kartını en kısa sürede adresinize kurye yada kargo aracılığıyla geri gönderir.

Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızı tamamen kullanıma kapatmak istediğiniz takdirde, banka ile iletişime geçerek kredi kartınızı kullanıma kapatmalısınız. Kredi kartınızı kapatmadan önce, ilerde yaşayabileceğiniz hesap kesim, kart ücreti gibi tutarların hepsini kapatarak kredi kartınızı kullanmamanız sizin için daha yararlı olacaktır. Bu borçlarınızı temizlediğinizde ileriki taksitli işlemlerinizi de göz arda etmemenizi öneririz. Ödememiş olduğunuz bir kuruşta bile ileride bankalar ile sorun yaşayabilirsiniz.

Bu noktada ise kredi kartınız kapatmak isteyen müşterinin tek bir seferde tüm borcu kapatacak kadar durumu bulunmayabilir. Böyle durumlarda iki seçenekle kredi kartı borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Kullanılan başka kredi kartı varsa o karta transfer yapabilirsiniz ya da ödenmesi gereken mebla için başka bankadan tüketici kredi çekebilirsiniz.

Kredi Kartı Hangi Yollarla Kapatılır?

Kredi kartınızı kapatmak için ilk önce mevcut borçlarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Bu borçların hepsinin temizlenmesinin ardından çağrı merkezi ya da şube ile iletişime geçerek kredi kartınızı kapatmak için gerekli başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızı kapatmak için en hızlı ve doğru olan yöntem, kredi kartı kapatma dilekçesi ile bankaya başvuru yapılmasıdır. Bunlarla uğraşmak istemezseniz çağrı merkezi ile müşteri temsilcisinin gerekli yönlendirmeleriyle kredi kartınızı kapatabilirsiniz. Bu yöntem ile ileride ihtiyaç olabilecek bu görüşme kayıtlarının bir yere tarihinin not edilmesi önerilir.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi Nedir?

Banka şubesine gittiğinizde kredi kartınızı kapatmak için size bir adet dilekçe verilecektir. Bu dilekçenin örneği aşağıda sunulan şekilde olması gerekir. Bu dilekçenin imzalanması sonunda kapatmak için gerekli işlemler tamamlanacaktır.

Kredi kartı iptal dilekçesi örneği;

Bankaya dilekçenin gönderilmesinden sonraki bir hafta içinde kredi kartınızın kullanıma kapatılması gerekmektedir.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
İlginizi Çekebilir

1 yorum:

  1. Acilen bir kredi arıyor musunuz, işte sorunun çözümü
    % 2 faiz oranı kredisi sunuyoruz
    E-POSTA ------ westlakefinancialservices02@hotmail.com
    WHATSAPP ------ +2348120111731

    YanıtlaSil